Παράθεση Αρχική ανάρτηση από NIKOS_M Προβολή Ανάρτησης
Είναι η Εγκ-7646/13/12-2-04 "Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης
απαιτείται Έγκριση Εργασιών
".
Στην παρ. 4 λέει:

"4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται."
Συνάδελφοι, ξέρετε αν ισχύει αυτή η εγκύκλιος ακόμη (Δεκ 2014) ως προς την πιο πάνω παρ. 4; Γιατί στο φόρουμ του ΙΕΚΕΜ διάβασα ότι πρώτα νομιμοποιείς και μετά εκδίδεις άδεια μικρής κλίμακας (48ωρη).
Η Πολεοδομία ή η Αστυνομία που ειδοποιείται 48 ώρες πριν δεν νομίζω να ελέγξουν αν δεν υπάρχει καταγγελία. Η Πολεοδομία σε κάθε περίπτωση που καταθέτεις 48ωρη ελέγχει πρώτα αν εκκρεμεί καταγγελία. Το πρόβλημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης μπαίνει στο λούκι να κάνει ψευδή δήλωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. Με συνάδελφο Πολεοδομίας που μίλησα μου είπε ούτε εγώ έχω βγάλει άδεια για air-condition. Το θεωρώ υπερβολικό όταν έχουμε από μόνοι μας προσέξει να το βάλουμε σε σημείο που δεν οχλεί οπτικά, κλπ....